Ühel aprillikuu pärastlõunal külastasid Tennise toimetust Anett Kontaveit ja tema treener Dmitri Tursunov. Pooletunni jooksul vestles ajakirja väljaandja Donatas Narmont külalistega tennisest ja ka igapäevaelust.
Anett, kuidas on 15 aastat tennises sind inimese ja sportlasena muutnud?
15 aastaga muutub päris palju. Ma olen saanud lapsest täiskasvanuks, mu karjäär on arenenud pidevalt järgemööda omas tempos. Põhimõtteliselt kõik on mu elus muutunud. Paljusid asju enam 15 aasta tagusest ajast ei mäletagi.
Dmitri, mis võib olla põhjus, et osad sportlased vahetavad tihti treenerit?
Mängijal peaks olema kindel arusaam, millised on ootused treenerile, siis on ka lihtsam head treenerit leida. On sportlasi, kes ootavad, et treener on keegi maagiline olend, kelle jõul nad võitma hakkavad, kuid see ei ole nii. Kui me Anettiga koostööst rääkisime, siis ma küsisin, mida ta minult ootab ja tema soovis teada, mida mina tema mängu juures muudaksin. Juba enne, kui meie koostöö algas, teadsime üksteise ootusi. Nii langetasime ka otsuse koostööd teha ja ma arvan, et see on õige viis.
Maailma naiste tennise tipus on praegu väga palju võrdseid mängijaid. Mis võiks olla selle põhjuseks ja kas tervikuna on see sinu arvates pigem kasulik või kahjulik?
Anett: Ma arvan, et selline seis muudab tennise vaatamise põnevaks, sest kõigil on variant võita ja tasavägiseid mänge on rohkem. Kui enamikku mänge on põnev vaadata, siis muudab see ka tennise populaarsemaks. Kohati ei ole praeguses naiste tennises suurt tasemevahet – ka top20 või, olenevalt päevast, isegi top50 mängijad mängivad top10-ga võrdselt. Ma arvan, et ka näiteks top20 tase on tõusnud ja see teebki raskeks ühel mängijal konstantselt läbi aasta võita.
Kas tipus on selliseid mängijaid, kellega sul on ebamugavam mängida kui teisega? Millest see vahe tuleb?
Kindlasti on. Ma arvan, et selliseid kombinatsioone on kõikidel mängijatel ja see sõltub nii enda kui ka vastase mängust. Need ei pruugi olla ainult lähedastel tabelikohtadel asetsevad mängijad, kellel sellised vastasseisud on, vaid ka top10 mängija võib raskustes olla top20 mängija vastu mängimisel. Ühe tugevused mängivad teise nõrkustele.
Kuidas te valmistute konkreetseteks matšideks? Mainisid, et on selgelt ebamugavad vastased. Kas vaatate läbi mängijate videoid ja teete konkreetse plaani? Mis on edu saladus?
Anett: Jah, enne mängu vaatab Dmitri või vaatame koos vastase mänge ning püüame leida nõrkasid kohti.
Dmitri: Ma arvan, et ei ole olemas ühte saladust. Arvatakse, et kuskil on mingid saladused. Ei ole! Kui sulle ei meeldi kellegi vastu mängida, siis peab esmalt üritama aru saada, mis selle konkreetse mängija juures on sulle ebamugav ja siis üritada selle kallal tööd teha. Kõige keerulisem osa ongi analüüsida ja mõista, miks sulle ei meeldi just selle vastase vastu mängida. Seejärel on lihtsam mängutaktikat parandada, sest tead, mille kallal tööd teha.
Dmitri, kas Anettil on tugevam külg ja kas ta on väljakul teistsugune kui n-ö tavaelus?
Anett on väga tasakaalus mängija ja saame treenida tugevamaks kogu keha ja mõlema poolega suhteliselt võrdselt tööd teha. See on tema tugevus! Ta on võitlushimuline ja talle meeldib võita, see on kindel. Tennise puhul on see hea omadus. On mängijaid, kes teevad parema soorituse trennis ja teised, kes matšil. Anett mängib paremini matšil.
Samuti, mida paremaks mängijaks saadakse, seda rohkem mõistetakse, et ei ole vahet, kas tugev on esi- või tagakäsi. Oluline on hoopis mentaalne valmistumine. Kui mängida sellel tasemel, kus Anett hetkel on, siis õige mentaalne häälestus on suur osa edust.
Anett, mis meeldib sulle maailma esireketiks tõusnud poola tennisisti Iga Świątek mängus? Millised on tema peamised tugevused?
Ta on iga aastaga hakanud agressiivsemalt mängima, liigub väljakul väga hästi, saab väga palju kätte rasketest olukordadest ja suudab neid n-ö ebameeldivalt vastasele mängida. Sel aastal on ta hakanud varasemast veelgi agressiivsemalt mängima. Ta on noor mängija ja seda potentsiaali oli näha juba mitu aastat, nii et mulle see edu nii suure üllatusena ei ole tulnud. Ta on mängija, kellel on palju tugevusi ja vähe nõrkusi.
Kui rääkida väljakukattest (kõva-, liiv-, murukate), siis kas kate sinu mängu mõjutab või on sul eelistusi millel mängida?
Kõige rohkem turniire on paratamatult kõvakattega väljakutel ja sellega oleme kõige rohkem harjunud. Liivaga saab ainult paar kuud aastas mängida ja umbes kuu aega murul. Vaheldus on tore ja suvist hooaega on vahepeal põnev jälgida, sest erinevad katted mõjuvad mängijatele erinevalt ning mõni võib teha palju paremaid tulemusi kui kõvakattel. Ma ei saaks öelda, et mul oleks kindlat eelistust. Kõikidel katetel on omapärad, mida tuleb selles hetkes nautida. Mul ei ole seda tunnet, et ei tahaks erinevate katete peal mängida.
Õpid Indiana ülikoolis psühholoogiat, kuidas õpingud praegu lähevad?
Hästi lähevad. Eks ei ole kõige lihtsam ülesanne tennisekarjääri kõrvalt õppida, kuid ma üritan oma aega võimalikult hästi planeerida. Tennisega seonduvalt on ka palju teisi kohustusi, kuid üritan kõikide asjadega ree peal olla. Õppida mulle meeldib ja hinded on korras. Psühholoogia pakub mulle huvi ja mulle meeldib, et mul on selline asi tennise kõrval.
Dmitri, millest Anettiga räägite, kui teil näiteks lendude või õhtusöögi ajal rohkem aega on? Kas ikka enamasti tennisest?
Ah ei, kui ma räägin tennisest, siis kuulete Anetti valjusti norskamas (naerab). Okei, eks ikka räägime ka tennisest, kuid see ei ole alati lemmikteema, sest ta on sellega nii kaua tegelenud ja selle sees üles kasvanud ning „vabal ajal“ tahaks tööjuttudest vaheldust. Me saame rääkida väga paljudel erinevatel teemadel ja see on hea. Tihtipeale on inimesed suunanud oma energia ühte eluvaldkonda ja see ongi ainuke, millest rääkida suudavad. Anettiga õnneks saab ka teistel teemadel väga mitmekülgselt rääkida.
Mida ütled neile, kes ei ole veel tennist mänginud? Mis on tennise maagia?
Dmitri: Ära alusta, see on lõks!
Tennise maagia?
Anett, mis oleks üks mõte inimestele, kes tennise juurde plaanivad tulla? Mis on olnud sinu tennisekarjääri parim osa?
No mina… mina olen sellest saanud enda eluunistuste täitumise. Ma olen tänu tennisele oma elu üles ehitanud. Tennis on intelligentne ja ilus spordiala, mida vaadata ja harrastada. See on mänguline ja lõbus. Minu arvates kõige ilusam spordiala!